BEÜ Rektörü Prof. Dr. Yardım, ” YÖK Anadolu Projesi ” Tanıtım Toplantısına Katıldı « Tatvan Sesi Gazetesi #EVDE KAL

SON DAKİKA

BEÜ Rektörü Prof. Dr. Yardım, ” YÖK Anadolu Projesi ” Tanıtım Toplantısına Katıldı

Bu haber 06 Şubat 2021 - 15:07 'de eklendi ve 263 views kez görüntülendi.

Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Anadolu Projesi’nin tanıtım toplantısına katıldı. ‘YÖK Anadolu Projesi’ kapsamında BEÜ ile Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biri olan Selçuk Üniversitesi arasında işbirliği yapılacak.
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle gerçekleştirilen proje tanıtım toplantısına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Yükseköğretim Kurulu Üyeleri, ilgili Bakanlar ve kurum başkanlarının yanı sıra Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, proje koordinatörü İslâmî İlimler Dekan Vekili Prof. Dr. Nurullah Ulutaş, projede yer alan üniversitelerin rektörleri, bölüm başkanları ve proje koordinatörleri katıldı.
2006 yılından sonra kurulan “genç üniversitelerin” belirlenen alanlarda insan gücü ve araştırma alt yapısı bakımından daha “kıdemli üniversiteler” tarafından desteklenmesini içeren “YÖK Anadolu Projesi”nin tanıtım filmi izlenmesinin ardından toplantının açılış konuşmasını YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç gerçekleştirdi. YÖK Başkanı Saraç “Yeni YÖK” olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler vererek, YÖK Anadolu Projesi’nin detaylarını paylaştı. Başkan Saraç öncelikle Yeni YÖK olarak biz de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın göstermiş olduğu büyük Türkiye idealine, hayata geçirilen ve sonuçlarını her yıl bu çatı altında duyurdukları projeler ile katkı sağlamaya gayret ettiklerini ifade etti.
Proje Bahar Yarıyılında Başlayacak
Törene konu olan proje ile küresel yükseköğretimde son yıllarda gündemde olan üniversiteler arası iş birliğini gündemlerine almış olduklarını belirten Saraç, YÖK Anadolu Projesi’nin dünya örnekleri ve Avrupa yapılanması incelenerek, üniversitelerin eşleşmeleri temelinde yürütülen, bilimsel ve sosyal etki değeri çok yüksek, ortak akıl ile geliştirilmiş projelerin başında geldiğini söyledi. Ayrıca Başkan Saraç, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde bugünkü tanıtım toplantısını takiben hemen bahar yarıyılında başlayacağının müjdesini verdi.
Bitlis Eren Üniversitesi ile Selçuk Üniversitesi ve Ege Üniversitesi Arasında İşbirliği
Proje ile yeni kurulan ve gelişmekte olan üniversiteler, araştırma altyapısı bakımından daha gelişmiş, kıdemli üniversiteler ile eşleştirildi. Yükseköğretimde ilk kez uygulanacak proje ile genç üniversitelerin, belirlenen bazı alanlardaki gelişimlerinin diğer üniversitelerce desteklenmesi planlanıyor. Proje kapsamındaki ön çalışmalar sonucunda, genç ve kıdemli üniversiteler arasında eşleştirme protokolleri imzalanarak; eşleştirmelerin alanları, niteliği, öğrenci, akademik ve idari personel hareketliliği, eğitim ve öğretim, Ar-Ge ve proje alanlarında yapılacak iş birliğine dair genel çerçeve belirlendi. Bu kapsamda Üniversitemiz ile Selçuk Üniversitesi ve Ege Üniversitesi arasında işbirliği yapılacak.
YÖK Anadolu Projesi’nde 12 kıdemli üniversitenin öğretim üyeleri, BEÜ’nün de aralarında bulunduğu 2006’dan sonra kurulan 15 genç üniversitenin çeşitli bölümlerdeki öğrencilerine ders verecek ve araştırma alanlarında danışmanlık yaparak yol gösterecek. Üniversiteler, araştırma altyapılarını ve kütüphane olanaklarını birbirlerine açacak. Bu proje ile lisansta olduğu gibi yüksek lisans ve doktora seviyesindeki genç akademisyenlere de önemli imkânlar sağlanacak. Üniversitelerin “açık bilim-açık erişim” ve uzaktan eğitim olanakları da salgın döneminde projenin yürütülmesinde kolaylık sağlayacak.
Rektör Prof. Dr. Yardım: Üniversitemize Hayırlı Olsun
BEÜ Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, Üniversiteler arası işbirliğinin önemine vurgu yaparak, öğrencilerimize her anlamda fayda sağlayacağına inandığımız bir projede olmanın sevincini yaşadığını ifade etti. Bitlis Eren Üniversitesine hayırlı olması temennisinde bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Yardım, bu işbirliği sayesinde Türkiye’nin köklü üniversitelerinden olan Selçuk Üniversitesi ile Ege Üniversitesinin tecrübelerinden faydalanmanın Üniversite açısından ufuk açıcı olacağını kaydetti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.