BEÜde ” 2000 ‘den Günümüze Hak ve Özgürlüklerin Gelişimi ” Konferansı « Tatvan Sesi Gazetesi #EVDE KAL

SON DAKİKA

BEÜde ” 2000 ‘den Günümüze Hak ve Özgürlüklerin Gelişimi ” Konferansı

Bu haber 21 Şubat 2020 - 16:44 'de eklendi ve 255 views kez görüntülendi.

Bitlis Eren Üniversitesinde Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Av. Ayşe Türkmenoğlu’nun katılımıyla “2000’den Günümüze Hak ve Özgürlüklerin Gelişimi ” adlı konferans düzenlendi. BEÜ Merkezi Konferans Salonu’nda Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Av. Ayşe Türkmenoğlu’nun katılımıyla “2000’den Günümüze Hak ve Özgürlüklerin Gelişimi” adlı konferans düzenlendi. Konferans öncesi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Av. Ayşe Türkmenoğlu, Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Demirtaş’ı makamında ziyaret etti. Sohbet şeklinde gerçekleşen ziyaretin ardından Merkezi Konferans Salonu’na geçildi.

Programa Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Demirtaş, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sabir Rüstemli ve Prof. Dr. Zeki Argunhan, Genel Sekreter Öğr. Gör. M. ZahidKuldaş, çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri, BEÜ idari ve akademik personeli ile çok sayıda öğrenci katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan program açılış konuşmasıyla devam etti. Sözlerine programa katılanları selamlayarak başlayan Rektör vekili Prof. Dr. Mehmet Demirtaş, hak kavramının insan hayatının merkezinde her an olması gerektiğini, hak deyince sadece insanların değil tüm canlıların haklarının söz konusu olduğunu söyledi. “Hak ihlallerinin son bulması için son yıllarda nelerin yapıldığını bir kez daha görme fırsatı bulacağız.” diyen Prof. Dr. Demirtaş, savaş ve darbelerin hak ihlallerinin nedenlerinin başında geldiğini ifade etti. Demirtaş sözlerine şöyle devam etti: “Küresel olarak bakıldığında dünyadaki savaşlar ve iç karışıklıklar milyonlarca insanın en temel hakkı olan yaşama hakkını elinden almakta, bir o kadar da insanın yaralanmasına ve göçmen durumuna düşmesine neden olmaktadır. Hem dünyada hem de ülkemizde darbelerin verdiği zararları tartışılması gereken bir dönemdeyiz. Yaptığı tahribatla ülkemize en büyük zararlar veren 28 Şubat postmodern darbesinin yıldönümündeyiz. Bu çerçeveden bakıldığında dünyayı savaşsız, darbesiz bir iklime kavuşturmanın mücadelesini vermek gerekiyor.” Prof. Dr. Demirtaş sözlerine konferansın başarılı geçmesini dileyerek son verdi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Av. Ayşe Türkmenoğlu, BEÜ ev sahipliğinde gerçekleşen konferans vesilesiyle Kadim Şehir Bitlis’te olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başladı. Sunumunda son 20 yılda hak ve özgürlükler alanında kaydedilen gelişmeleri kısa bir sürede anlatmanın mümkün olmadığını ifade eden Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Av. Türkmenoğlu, Hükumet olarak insanımıza yaraşır bir hak ve özgürlük ortamı yaratmak için çok çalıştıklarını ve çalışmaya da devam edeceklerini söyledi. “Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu olarak, ‘Hak ve Özgürlükler Hukukunu’ geliştirmeyi; gerek yeni hak kategorileri geliştirmek suretiyle gerekse mevcut hak ve özgürlükler konusundaki mevzuattan veya uygulamadan kaynaklanan engelleri ortadan kaldırmayı amaçlayan politika belge taslakları oluşturmayı kendimize görev edindik.” diyen Başdanışman Av. Türkmenoğlu, yaptığı sunumda temel hak ve özgürlükler konusuna giriş yaptıktan sonra hak ve özgürlükler alanındaki temel değişiklere değindi. Başdanışman Av. Ayşe Türkmenoğlu konuşmasının devamında, sessiz devrim olarak nitelendirdiği Anayasa değişiklikleri, Avrupa Birliği sürecinde yürürlüğe giren uyum paketleri ve yargı reform paketleri hakkında birtakım hatırlatmalarda bulundu.


“Devrim niteliğindeki siyasi ve hukuki reformlara imza attık”

“Güçlü Türkiye ideali için çıktığımız yolda, insanı merkez almak, insan merkezli politikalar üretmek ve insanımızın layık olduğu hak ve özgürlüklere kavuşturmak temel hareket noktamızı oluşmuştur.” diyen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Av. Türkmenoğlu, toplumsal barış ve huzurun temel şartının hak ve özgürlükler ile demokrasi olduğunu aktardı. Devrim niteliğindeki siyasi ve hukuki reformlara imza attıklarını ifade eden Av. Türkmenoğlu, Türkiye’nin daha güçlü ve müreffeh bir ülke konumuna gelmesi için hem mevzuat hem de uygulamadan kaynaklanan sorunlu alanları ele alarak hak ve özgürlüklerin kullanılmasının önündeki engelleri tek tek kaldırdıklarını söyledi. Yargı Reformu paketleriyle ifade, inanç ve teşebbüs hürriyetlerinin ve düşünce özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırıldığını, ifade hürriyetiyle ilgili suçların tamamına, ‘Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz’ kuralı getirerek eleştiri hakkının teminat altına alındığını aktaran Başdanışman Av. Türkmenoğlu, uzun yıllar devam eden sorunlu alanların üzerine cesaretle gittiklerini söyledi. Geçmiş dönemlerdeki başta Kürtçe olmak üzere farklı dillerdeki yasakları anımsatan Türkmenoğlu, yapılan değişikliklerle toplumun tüm katmanlarının hak ve özgürlüklerinin hukuki güvence altına alındığını kaydetti.

Başdanışman Av. Türkmenoğlu 2001, 2004, 2010 ve 2017 yılları değişiklikleri ile yapılan değişikliklerden bahsetti. Konuşmasının devamında Avrupa Birliği Uyum Paketlerine, Yargı Reformu Paketlerine, Ayrımcılığın Önlenmesi Konusundaki Gelişmeler, Kadın, Çocuk ve Ailenin Korunmasına Yönelik Gelişmelere de değinen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Av. Ayşe Türkmenoğlu, Önümüzdeki dönemde de insanımıza yaraşır bir hak ve özgürlükler standartı sağlamak için hız kesmeden çalışmaya devam etmeyi ilke edindiklerini aktardı.

Yaklaşık bir buçuk saat süren konferansın ardından program soru cevap bölümüyle devam etti. Yoğun katılımın gerçekleştiği program sonunda Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Demirtaş, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Av. Ayşe Türkmenoğlu’na çeşitli hediyeler takdim etti. Konferans, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.