Bitlis Eren Üniversitesi Senatosu, ABD’nin Yaptırımlarını Kınadı « Tatvan Sesi Gazetesi

SON DAKİKA

Bitlis Eren Üniversitesi Senatosu, ABD’nin Yaptırımlarını Kınadı

Bu haber 14 Ağustos 2018 - 17:15 'de eklendi ve 562 views kez görüntülendi.

“Her ne pahasına olursa olsun varlığımıza ve kurumlarımıza karşı yapılan saldırılar karşısında
geliştirilen karşı hamleleri desteklediğimizi ve devletimizin ve milletimizin yanındayız.”

Bitlis Eren Üniversitesinden (BEÜ), ABD’nin Türkiye’ye uyguladığı ekonomik yaptırımla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, yaptırımların şiddetle kınandığı ifade edildi.

BEÜ’den yapılan açıklamada, “Milletler arası hukukta yaptırım kararı belirli bir düzen için uygun davranışı sağlayacak tedbir araçları olarak tanımlanmakta ve ancak hukuka aykırılık teşkil eden fiili önleme ya da cezalandırma amacına yönelik olabilmektedir. Hukuki olan bu hakkı tüm dünya devletlerini temsilen uluslararası toplumun rızasını kazanmış evrensel nitelikteki kurumların kullanmasıdır. Ancak ABD çeşitli tarihlerde ikili ilişkilerinde sorun yaşadığı neredeyse her ülkeye (İran -1979/2006, Kuzey Kore-1950, Suriye-1986, Sudan-1993, Küba-1958) sahip olduğu gücü kullanarak yaptırım uygulamış ve bu ülkeleri adeta cezalandırmıştır. Özellikle hala devam eden Donald Trump yönetimi döneminde, ABD’nin uluslararası hukuka aykırı fiilleriyle ülkelerin meşru haklarını ve yönetimlerini tehlikeye atacak saldırı niteliğindeki davranışları artmıştır” denildi.
Çifte yaptırımların bakanların şahsını hedef aldığı belirtilen açıklamanın devamında ise “Tüm ülkeyi kapsayan ve özelde tutuklama ile ilgili bakanların şahsını hedef alan çifte yaptırımlar, ABD’nin uluslararası hukuku tanımadığını ve yerleşik diplomatik ve ticari geleneklere keyfi bir şekilde uymadığını bir kez daha göstermiştir. ABD öteden beri müttefiki olduğu Türkiye’nin kendi iç hukukunun gereklerini yerine getirmemesi için yaptırım araçlarını bir tehdit mekanizması olarak kullanmakta ve kendi anlayışını zorla dayatmaya çalışmaktadır. Ancak “güçlü olan haklıdır” anlayışıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığını hedef alan kararları, milletimiz öteden beri sahip olduğu “haklı olan güçlüdür” felsefesiyle karşılamıştır. Ülkemizde yönetimi zayıflatmak ve toplumsal düzeni bozmak amacıyla alınan kararlar, kurumlarımız ve milletimizce onur meselesi olarak görülmüş ve yaptırımlara boyun eğilmeyeceği kararlılığı ortaya konmuştur. Bizler, Bitlis Eren Üniversitesi Senatosu olarak alınan talihsiz kararı şiddetle kınadığımızı, her ne pahasına olursa olsun varlığımıza ve kurumlarımıza karşı yapılan saldırılar karşısında geliştirilen karşı hamleleri desteklediğimizi ve devletimizin ve milletimizin yanında olduğumuzu kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz” ifadeleri kullanıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.