Bitlis ve Güroymak’ta Karantina Kararları « Tatvan Sesi Gazetesi #EVDE KAL

SON DAKİKA

Bitlis ve Güroymak’ta Karantina Kararları

Bu haber 17 Eylül 2020 - 23:32 'de eklendi ve 479 views kez görüntülendi.

Güroymak ilçesinde iki mahallede, yeni tip korona virüs tedbirleri kapsamında karantina uygulaması başlatıldı.
Bitlis Valiliğinden yapılan açıklamada, İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun kararı gereğince; Güroymak ilçesine bağlı Erentepe ve Nurtepe mahallelerinde,Covid-19 pozitif vaka sayılarının artmasından dolayı 16 Eylül 2020 tarih ve saat 12.00 itibariyle geçici süreyle karantina altına alındığı belirtildi.

Bitlis Valiliğinden yapılan açıklamada: “İl Hıfzıssıhha Kurulu 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23. ve 26’ıncı maddeleri gereğince, 16.09.2020 tarihinde toplanarak aşağıdaki kararları almıştır. Güroymak ilçemize bağlı Erentepe ve Nurtepe mahallelerinde Covid-19 pozitif vaka sayılarının artışından kaynaklanan kümelenmeden dolayı 16.09.2020 tarih ve saat 12:00 itibariyle geçici süreyle karantina altına alınmış olup; bu mahallelere giriş ve çıkışların yasaklanmasına, bu mahallelerde ikamet eden ve iş devamlılığı zorunlu olan Kolluk Kuvvetlerinde görevli (Emniyet, TSK) personellerin ile Sağlık Kurum ve Kuruluşlarında görev yapmakta olan personellerin ilgili kararlardan muaf sayılmalarına.İl Hıfzıssıhha Meclisi’nin Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddesi kapsamında yukarıda almış olduğu kararlara uyulmaması/aksi davranılması durumunda ve her seferinde olmak üzere;Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince 3.150,00 TL, idari para cezasının  Mülki Amir onayı ileuygulanmasına,  Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince 392,00 TL, idari para cezasının Kolluk Kuvvetlerince uygulanmasına, Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı  195. maddesinde yer alan “… yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir    yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.” hükmü gereğince, bu hükme uymayan kişilerin  haklarında ADLİ ve İDARİ İŞLEMLER uygulanmak üzere idari ve adli makamlara bildirilmesine,Oy birliği ile karar verilmiştir.” denildi.

Bitlis Fatih Kız Kuran Kursu Karantinaya Alındı

Bitlis Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun Kararı ile Bitlis İl Merkezine bağlı; Hersan Mahallesi Fatih Sultan Sokak No:29 adresindeki Fatih Kız Kuran Kursu’nun 17.09.2020 tarih ve 24.00 saati itibariyle giriş çıkışlarının kapatılarak karantinaya alınmasına karar verildi.

Bitlis Valiliğinden yapılan açıklamada:

“İl Hıfzıssıhha Kurulu 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23. ve 26’ıncı maddeleri gereğince, 17.09.2020 tarihinde toplanarak aşağıdaki kararları almıştır.İl Merkezine bağlı; Hersan Mahallesi Fatih Sultan Sokak No:29 adresinde bulunan Fatih Kız Kuran Kursu’nun 17.09.2020 tarih ve 24.00 saati itibariyle giriş çıkışlarının kapatılarak karantinaya alınması, İl Hıfzıssıhha Meclisi’nin İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddesi kapsamında yukarıda almış olduğu kararlara uyulmaması/aksi davranılması durumunda ve her seferinde olmak üzere;Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince 3.150,00 TL,idari para cezasının Mülki Amir onayı ile uygulanmasına,Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince 392,00 TL, idari para cezasının Kolluk Kuvvetlerince uygulanmasına,Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan “… yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.” hükmü gereğince, bu hükme uymayan kişilerin haklarında ADLİ ve İDARİ İŞLEMLER uygulanmak üzere idari ve adli makamlara bildirilmesine,Oy birliği ile karar verilmiştir.” denildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.