TV VE DİZİ BAĞIMLILIĞI « Tatvan Sesi Gazetesi #EVDE KAL

SON DAKİKA

TV VE DİZİ BAĞIMLILIĞI

Bu haber 30 Kasım 2020 - 23:44 'de eklendi ve 542 views kez görüntülendi.

  Uzun süredir düşündüğüm bir konuyu sizlerle paylaşmak istedim.

  “Televizyon dizileri.”

   Televizyon ve dizi bağımlılığı endişe verici boyutlarda maalesef.

  Diziler hepimizin hayatında istesekte istemesekte  belirli bir alanda yer edinmiş durumda.

  Hayatımızın içerisine kadar  giren diziler hayatımıza birçok yönde etki ediyor.

  Çeşitli kanallarda yayınlanan dizilerdeki ilişkiler, toplumun ahlak anlayışını maalesef zedeliyor.

  Televizyonlarda yayınlanan özellikle bazı diziler, çarpık ilişkiler, kötü örnekler ve ahlâkdışı, gayrimeşrû ilişkiler, geleneklerimize aykırı davranışlarla toplumun dengesini bozma noktasına getirdi.

  Bu yapımlar, kısaca nikâhsız hayat, çarpık ilişkiler, zina, aldatma ve cinayet gibi eylemleri normal birşeymiş gibi göstermeye çalışıyor ve  yuva yıkan tarafta nedense hep haklı gösteriliyor.

  Bu gibi dizilerde, evlere ayakkabılarla girilen, köşklerde geçen, zenginlik ve para kazanma hırsıyla her şeyi yapmayı normal kılan, müstehcen kıyafetleri normalmiş gibi her ortamda öne çıkaran, çarpık iğrenç ilişkiler ve daha  sayamadağımız bu gibi örneklerle topluma empoze edilmeye çalışılıyor.

  Dizilerde herkes güzel, yakışıklı, şık, zengin ama gerçek hayatla alakası yok. Sıradan bir vatandaş tipine sahip hiç  kimse dizide ana karakter olamıyor.

  Ve en vahimi de maalesef, gençler yanlış yönlendiriliyor, kutsal  değerlerlerimiz ayaklar altına alınıyor.

  Toplum olarak kesinlikle kabul edilmeyen ve ahlâk anlayışımıza kesinlikle ters olan  bu tür ilişkiler, nedense her dönem ve hemen hemen her dizide ekranlara getiriliyor.

  Ar, ahlâk ve namus gibi kutsallarımızla adeta alay ediliyor.

  Yani, bu tür yapımlar, sosyal hayatımızı ve yaşantımızı tahrip ediyor, toplumdaki aile yapımızı ayaklar altına alıyor.

  Dizilerdeki şiddet görüntüleri, sıklıkla işlenen ve normal birşeymiş gösterilen çarpık ilişkiler, gençlerimiz ve çocuklarımız üzerinde ciddi bir etki bırakıyor maalesef. Ayrıca dizi karakterlerinden etkilenerek onlara özenme gibi davranışlar sergiledikleri de görülüyor. Çocuklarımızın geleceğini, ruh ve beden sağlığını nasıl tehlikeye attığımızı  farkedemiyoruz.

  Bir laf vardır. ”çocuk gördüğünü yapar”. Televizyon dizilerindeki çarpıklıkların önüne geçemezsek geleceğimiz olan çocuklarımızdan emin olamayız.

  En önemli kurumumuz olan aile yapımız sinsice yavaş yavaş bozulmaya çalışılıyor.

 Eğer bir dizi ya da sinema filmi yapılacaksa, düzgün senaryolarla hazırlanan, genel ahlâk değerlerimize uygun, toplumu doğru yönlendiren, gençliğin, çocukların yani geleceğimizin ahlak yapısını bozmayan yapımlar olmalıdır.

  Bu saydığım özellikte en fazla 1 yada 2 dizi vardır.

  Toplum olarak temennimiz, bu ahlak dışı dizilere karşı yetkililerin bir an önce gerekli önlemleri acil olarak almasını ve kalıcı adımlar atmasını bekliyoruz.

  Saygılarımla.

Avatar
Abdulhalim Kızılkayaa.halimkizilkaya@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.