REKTÖR YARDIM, DİJİTAL DÖNÜŞÜM PROJESİ TANITIM TOPLANTISI’NA KATILDI « Tatvan Sesi Gazetesi

SON DAKİKA

REKTÖR YARDIM, DİJİTAL DÖNÜŞÜM PROJESİ TANITIM TOPLANTISI’NA KATILDI

Bu haber 20 Şubat 2019 - 20:09 'de eklendi ve 380 views kez görüntülendi.

Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, “Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi Tanıtım Toplantısı” ve ‘Pilot Üniversiteler İmza Töreni’ programına katıldı.
Proje ile öğretim elemanları ile üniversite öğrencileri, “LMS” ağı üzerinden interaktif şekilde iletişime geçerek derslerini ve projelerini yüz yüze eğitimin yanında dijital ortamda da sürdürebilecek. Proje 8 pilot üniversitesinde uygulanmaya başlandı.
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi ev sahipliğinde yapılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Fuat Oktay’ın teşrifleriyle gerçekleştirilen “Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi” tanıtım toplantısına YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Ağrı Valisi Süleyman Elban, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, Ağrı il protokolü, YÖK yetkilileri, projedeki pilot üniversitelerin rektörleri, çok sayıda akademisyen ile öğrenciler katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut yaptı. Rektör Karabulut, devam eden sanayileşme ve küreselleşme olgusu ile birlikte, insanlığın görülmemiş bir hızla yeni teknolojik gelişmelerle nanoteknoloji çağına gelmiş olmasının bir gerçekliği ifade ettiğini; teknolojinin, toplum içinde yaşam biçimimizi belirleyen en önemli faktörlerden biri olduğunu; dijital dönüşümün, Cumhurbaşkanlığı bünyesinde Dijital Dönüşüm Ofisi’nin kurulmasının akabinde, teknolojinin sunduğu yeni imkânları en iyi şekilde kullanmayı amaçlayan, vizyonel projelere imza atan Yeni YÖK’ün Dijital Dönüşüm Projesi ile farklı bir boyuta ulaştığını söyledi. Prof. Dr. Karabulut: “Dijital Çağda Yükseköğretimde Öğrenme ve Öğretme” eğitimi verildi. Bu bahar döneminde ise Dijital Dönüşümde Öğrencinin Eğitimi kapsamında Dijital Okur-Yazarlık zorunlu ders olarak verilmeye başlandı. Bu projede emeği geçen tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.
Programda YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan tarafından projeye ilişkin bilgilendirme sunumunun yapılmasının ardından YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, projenin 8 pilot üniversitede uygulanmaya başlandığını ve bu sayının tedricen artacağını belirterek konuşmasına başladı. 8 üniversitede gün itibari ile 3 bin civarında akademisyenin dijital okur-yazarlık derslerini aldığını, 40 bin öğrencinin de bu yarıyılda bu derse kayıt yaptırdığını ve bu yarıyıl tatilinde derslerini almaya başlayacaklarını sözlerine ekleyen YÖK Başkanı Saraç, “Üniversiteler, artık gerek öğrenciler gerek akademisyenler için küresel bazda bir rekabet ortamındadırlar. Dijital kapasite bu rekabette önde yarışabilmek için en önemli öğelerden biri olarak değerlendiriliyor.” şeklinde konuştu.
Bir başka başlığın bilimsel yayınlara ve araştırma verilerine çevrimiçi (online) erişimin günümüzde bilim yapmanın, teknolojik yenilik yaratmanın, ekonomik ve insani gelişmenin en önemli koşulu haline geldiğini vurgulayan YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, ”Yeni YÖK” olarak, açık erişim ve açık bilim
konusunda da çalışmalar başlattıklarının altını çizdi. Ülkemizdeki bütün üniversitelerde uluslararası standartlarda açık akademik arşiv sistemlerinin kurulacağını ifade eden YÖK Başkanı Saraç, YÖK olarak çalışmalarının temelinde önce insan faktörünün olması gerektiğinin bilinci ile hareket ettiklerini söyledi. Prof. Dr. Daraç: “Sadece sosyal bilimlerde ve sanatta okuyan öğrencilerimizin değil, 8 milyonluk bu değerli beşeri sermayemizin tümünün, akademik bilginin yanında ruhlarına hitap edecek, fikir dünyalarını geliştirecek, zenginleştirecek edebiyat, tarih, sanat gibi alanlarda engin donanımlarla yetişmelerini sağlamayı da asla göz ardı etmemekteyiz.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
YÖK Başkanı Saraç’ın ardından konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, dijital dönüşüm ve yeni teknolojilerin ülkeye kazandırılmasında her zaman öncü olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını katılımcılara ileterek konuşmasına başladı.


Almanya’da Endüstri 4.0, Japonya’da Toplum 5.0, ABD’de 4. Devrim gibi adlar verilen bu dönemin ülkemizdeki karşılığı Milli Teknoloji Hamlesi ve Dijital Türkiye olduğunu belirten Oktay, veri üretiminden güvenliğine, savunma, sağlık, eğitimden bilişim teknolojilerine kadar her alanda kendi ayaklarımızın üzerinde durmak mecburiyetinde olduğumuzun altını çizdi.
Bu sorumluluk bilinciyle tüm bu süreçlerin gerektirdiği mevzuat çalışmalarını da yaparak, ülkemizin dijitalleşme standartlarını belirlediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: “Dünya Ekonomik Forumu’nun hesaplarına göre gelecek 10 yılda dijitalleşmenin, dijital dönüşümün ekonomiye etkisi yaklaşık 100 trilyon dolar tutarında olacak. Bu çerçevede, Türkiye’nin dönüşüm alanında rekabetçi konuma gelmesi için tam bir seferberlik halinde yerli ve milli teknolojileri geliştirmeye gayret ediyoruz. Bu gayretlerde üniversitelerin öncü rol üstlenmeleri ve önden gitmeleri gerekiyor.” ifadelerini kullandı.
E-Devlet sisteminin 41 milyonun üzerinde kullanıcı sayısına ulaştığını söyleyen Fuat Oktay, bugün itibariyle 511 kurumun 4 bin 261 işleminin e-devlet kapısı üzerinden gerçekleştirebildiğini katılımcılarla paylaştı.
Açılış konuşmalarının ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın da katılımıyla, projenin ilk olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden seçilen sekiz pilot üniversitede uygulanmasını içeren protokollerin ilgili üniversite rektörleri tarafından imzalandığı tören gerçekleştirildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.